A tréning résztvevői a Mátra lábánál elhelyezkedő kistérség településeinek képviselői és polgármesterei voltak (sokan az első ciklusukat töltik).
A tréning elején már az első gyakorlat nagy tanulsággal zárult a résztvevőknek, amikor a képviselő szerepét, küldetését nézték meg a demokratikus településvezetésben. A gyakorlatban a résztvevők először kiscsoportban összegyűjtöttek képviselői kompetenciákat, amelyeket egy virtuális bankba tettek be, majd ki lehetett kölcsönözni onnan azokat, amelyekre most személyesen a legnagyobb szükségük van. Ezek után megfogalmazták a képviselők küldetését a településvezetésben. Az elején vidáman dolgozó csoporttagok a gyakorlat végére a szó szoros értelmében beesett vállal ültek, mert rájuk nehezedett a szerepből adódó sokrétű felelősség. A trénerrel közösen kiemelték a stratégiai döntéshozó szerepet, amely nagyon fontos a jövő tervezésénél, s szó esett a települések jövőképéről is.
Ehhez szorosan illeszkedett a közszolgáltatások témakörére építkező stratégiai elemeket átgondoló gyakorlat. A képviselők áttekintették, hogy az átfogó célokig milyen összetevők határozzák meg a munkát, milyen információkra, tanulmányokra, elemzésekre van szükség egy megvalósíthatósági felmérés kapcsán, a döntést előkészítő időszakban.
Az ebéd után a könnyedebb emelő c. mozgató stratégiai játékban megint előtérbe került, mennyire az idő szorításában végezzük feladatainkat, hozzuk meg döntéseinket. A csoport a jó együttműködésnek köszönhetően sikeresen oldotta meg a feladatot.
Ezt követte a társadalmi részvétel szerepjáték, amely szokás szerint ismét nagy lelkesedést váltott ki, kiváló hangulatban zajlott, s persze a megbeszélésen nagy hozadékkal is zárult, amikor a csoporttagok tisztázták, hogy a gyakorlatban ez a törekvés mennyi nehézséggel is párosul.
Az első nap végén három projektötlet alakult a csoportmunkának köszönhetően, amiket másnap továbbvihető stratégiai tervekké formáltak a résztvevők.
A programköltségvetés bemutatása után a kiemelt példák alapján a saját projektötletek már konkrét mutatószámokkal, felelősökkel ellátott stratégiai tervekké kezdtek válni. A résztvevők kiemelték ennek térségi szerepét s azt, hogy a továbbiakban szeretnének többször találkozni s hasonló terveken együtt gondolkozni. További képzéseket tartottak szükségesnek az együttműködés, jövőtervezés érdekében. A két nap a tapasztalati tanulásra nyitott résztvevőkkel nagyon jó hangulatban zajlott. A trénerek köszönetet mondanak a kiváló vendéglátásért.
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu