A Magyar Faluszövetség 2015. június 18-án Kiskutas községben (Zala megye) a Faluházban tartott önkormányzati fórumot.
A MANORKA kapacitásépítési programjának keretében a 202 lelkes falu Faluházában összegyűlt polgármestereket, önkormányzati képviselőket és helyi érdeklődőket Halász Gábor polgármester köszöntötte, majd röviden bemutatta a települést. Elmondta, hogy Zalaszentiván gesztorságával összesen 4 település hozta létre a közös hivatalt. A falu sosem volt ennél lényegesen nagyobb lélekszámú, a kistelepülési létforma lehetőségei között megtalálni a működés és a fejlődés útját mindig komoly feladatok elé állította a helybelieket.
Szabó Gellért ismertette a MANORKA Projekt fontosabb ismérveit.
A helyszínnel kapcsolatban elmondta, hogy az egyik leginkább aprófalvas megyében vagyunk, ahol a megye lakosságának 12 %-a él 500 lakos alatti falvakban, és ebbe a kategóriába tartozik a zalai települések 61 %-a, ám a megye területének közel 38 %-át fedik le. A jelen fejlesztéspolitikai helyzetre jellemző, hogy a megyei jogú városok számukra elkülönített, a városok pedig a megyén belül gazdasági helyzetük és lakosságszámuk arányában számíthatnak forrásokra a TOP-ból, a nagypolitika figyelme kevéssé fordul a falvak felé. A falusiak részéről pedig töretlen a remény a kormánypártok iránt, ami akár a fejlettségbeli különbségek csökkentésére, a vidék célzottabb fejlesztésére is sarkallhatná a kormányzatot. A legutóbbi parlamenti választások alkalmával a kormánypárti listára adott összes megyebeli szavazat 36 %-a származott csak a megye két megyei jogú városából, a városi jogállású településekből 20 %, a falvak lakóitól pedig 44 %. Többek között ez a tény is serkentőleg hathat a falvak lakóira, amikor az Országban betöltött valós súlyukhoz mért arányos és méltányos megítélés eléréséhez keresik saját lehetőségeiket.
Ezután Üveges Gábor, Hernádszentandrás polgármestere ismertette az általa kezdeményezett, 500 lakos alatti települések összefogását célzó szándék kiváltó motívumait, elképzeléseit. Említést tett a „Bioszentandrás” helyi mozgalmukról, amelynek marketingjét helybéliek ötleteire alapozva és kivitelezésében végeznek.
Külön kitért a Miniszterelnöknek írt nyílt levelére, hangsúlyozva, hogy annak megírásában semmiféle pártpolitikai „játszadozás” szándéka nem vezette. Sajnálattal vette tudomásul, hogy mint sok más nemzetpolitikai kérdés, úgy a vidékfejlesztés ügye is kisiklik a „dafke” ellenzések miatt a pártok csatározása következtében, márpedig a működőképes vidék alapjai a falvak.
Úgynevezett demokrácia-tanulás zajlik, vagyis a megoldást az Ország gondjaira csak a hatalommal felruházott döntéshozó szervek adhatják meg, nekünk azonban felelősségünk az, hogy a döntéshozókat megismertessük falvaink lakóinak helyzetével, és a megoldás felé kellő eréllyel fordítsuk figyelmüket.
Elmondta, hogy nem tűzték ki célul az 500 lakos alatti településeket összefogó önkormányzati érdekszövetség megalakítását, hanem a meglévő Szövetségek – elsősorban a Faluszövetség és a TÖOSZ, de a falvakat tömörítő más Szövetségek segítségét is megköszönik – intézményes keretein belül, de az eddigieknél határozottabb kiállást szorgalmazva akarják a legkisebb települési közösségek jövőképét nagyobb és kedvezőbb távlatra szólóan megrajzolni.
Az elhangzott felvetésekből:
A résztvevők kifejezték, hogy a döntéshozóknak szánt irományt közös munkával kívánják véglegesíteni.
Kiskutas, 2015. június 18. Magyar Faluszövetség
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu