A Magyar Faluszövetség szervezésében 2014. április 28-án Andocs községben (Somogy megye) a Közösségi házban megtartott önkormányzati fórumról olvashat.
A Norvég-Magyar önkormányzati együttműködés MANORKA kapacitásépítési programjának keretében az 1.100 lelkes somogyi falu Közösségi házában összegyűlt polgármestereket, jegyzőket és helybéli érdeklődőket Törőcsik Ferencné polgármester köszöntötte. Büszkeséggel említette 8 osztályos iskolájukat, ahol 3 falu gyermekei tanulnak, valamint a Start munkaprogramot, melynek keretében tavaly 120 közfoglalkoztatottat alkalmaztak. Ők jórészt az 1,2 hektáros konyhakertet művelték, ahonnan zöldség-gyümölcs került a közétkeztetésbe.
Szabó Gellért ismertette a MANORKA Projekt fontosabb ismérveit, majd hangsúlyozta a mostani helyszín és a témaválasztás fontosságát. Eddig a falusi önkormányzatok működésének különféle tényezőit, részterületeit érintették az előadók, ezúttal a legkisebb települések létének, jövőjének kérdéskörét boncolgatjuk. Saját adatgyűjtésének eredményeit ismertetve jelezte, hogy Somogy megye az Ország 4. leginkább aprófalvas megyéje, ahol a megye településeinek 46 %-át kitevő 500 lakos alatti 114 faluban él a megyei népesség 10 %-a. A 3. helyen Zala megye áll 12 %-kal (158 falu – a megyei települések 61 %-a), ezt előzi Baranya 13 % (205 falu – a megyei települések 68 %-a), majd Vas megye közel 14 %-kal (132 falu – a megyei települések 61 %-a). Országos viszonylatban 1058 az 500 lakos alatti falvak száma, mintegy 280 ezer lakossal.
Somogy megyében a 230 községből csak 36 rendelkezik 8 osztályos iskolával, további 39-ben legfeljebb 7 osztály van, a falvak kétharmadában pedig nincs helyi oktatás.
Egy tanulmány az aprófalvak jövőbeni kilátásait elemezve olyan „új szűkösségek” kielégítésének lehetséges terepeként említi őket, mint a természet, kultúra, emberség, demokrácia, ami felértékelheti szerepüket. Ehhez azonban politikai döntés, és elsősorban a támogatásokat megpályázni, a fejlesztéseket megvalósítani, és a forrásokat lehívni képes helyi közösség kellene. A már elfogadott fejlesztési koncepciók és a Nemzeti Vidékstratégia ugyanis lehetőségként említik céljaik között a vidék legkisebb településeinek fejlesztését, a megvalósítás azonban kidolgozatlan.
Ezt követően kezdte előadását Fábián Éva, Somogy megye főépítésze, aki bevezetőként jelezte, hogy mindössze egy megyei helyzetkép felvázolására vállalkozik, a lehetséges előremutató irányok megleléséhez csak kérdésekkel tud segíteni. Adatai szerint 22 somogyi faluban nő a népesség, amelyek mind a Balaton, illetve a megyeközpont szomszédságában vannak. Másik tény, hogy 60 faluban a roma lakosság aránya több az országos átlag 3-szorosánál (lásd a dián).
Pongrácz Máté, az MNVH somogyi referenseként egyebek között a vidéki fejlesztési lehetőségek eddigi kihasználásáról, illetve a várható programokról beszélt.
Elhangzott felvetések:
Az elhangzott előadások letölthetőek innen: http://www.manorka.net/hu/eredmenyek/letoeltheto-dokumentumok-kiadvanyok/
A képek megtekinthetők itt: http://www.manorka.net/gallery/Andocs-2014-04-28/92/
Andocs, 2014. április 28. Magyar Faluszövetség
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu