A tréning a Vásárosnaményi Járásban, Vásárosnamény Városában, a Polgármesteri Hivatal és a Járási Hivatal által közösen használt épületben került lebonyolításra.
A helyszín megfelelt a tréning által támasztott követelményeknek, megfelelő számú ülőhely állt rendelkezésre, továbbá asztal a csoportfeladatok végrehajtására.
A tréningen a Vásárosnaményi Járási Hivatal és a Vásárosnaményi Polgármesteri Hivatal munkatársai vettek részt, mindkét részről volt jelen vezető és ügyintéző munkatárs is.
A tréningelemeket a két nap során sikerült megvalósítani. Tekintettel arra, hogy a részt vevők már korábban is ismerték egymást - sőt az ismeretségen túlmenően kollegiális kapcsolat is volt közöttük - a cél az volt, hogy feltérképezzük a tréning során a két szervezet közötti együttműködési pontokat, azon előnyöket és hátrányokat, amelyek a közös épületben történő működésből erednek.
A MANORKA programról a részt vevők nagyobb része rendelkezett előzetes ismerettel, továbbá személyes kapcsolat is volt közöttük, amely előnyt jelentett már a tréning kezdeti szakaszában. Ennek megfelelően felszabadult hangulat volt jellemző a tréningen. A tréningelemek megoldása során fokozatosan tovább oldódott a hangulat, és egyre nyitottabbá váltak a részt vevők.
A tréning legnagyobb sikerének tekinthető, hogy a résztvevők közötti személyes kapcsolatok további mélyítésén túl információt kaptak a részt vevők egymás munkájáról, a tréningelemek gyakorlatain keresztül, illetve a közigazgatás átalakításának célkitűzéseit megismerve sokkal jobban megtalálhatják a jövőben helyüket az átalakuló közigazgatási rendszerben, amely biztosan hatékonyabb együttműködést eredményez majd a részt vevő önkormányzat és a Járási Hivatal között.
A tréningelemek megvalósítása során folyamatosan tudatosult a résztvevőkben, az átalakuló közigazgatás lényege, találták meg helyüket az új rendszerben.
A két nap alatt a résztvevők még jobban megismerték egymást, megismerték a közigazgatás átalakításának a lényegét, és azt elfogadva elfogadták, hogy annak ellenére, hogy az államigazgatási feladatok nagyobb részben folyamatosan átkerülnek az állam által erre a feladatra létrehozott szervezetéhez, a járási hivatalokhoz, a közigazgatás egy szerves egész, melynek ugyanolyan fontos eleme az önkormányzati igazgatás, mint a járási hivatalok által képviselt államigazgatás.
A fentiek ismeretében megállapították a résztvevők, hogy szélesebb információs felületeken lenne szükséges megismertetni a közigazgatás átalakításának lényegét az állampolgárokkal, illetve elsősorban az önkormányzati igazgatásban dolgozókkal, hiszen egyebek mellett a tréningelemek is rávilágítottak arra, hogy a nem megfelelő információ, illetve a nem a megfelelő helyre eljuttatott információ torzítja a rendszert, és csökkenti a hatékonyságot. Az információs csatornák által nyújtott lehetőségek megfelelő szintű kiaknázása, illetve a szervezetek közötti információ megosztása, növeli a szervezetek közötti együttműködést, mely tényezők azt eredményezik, hogy valóban egy egységes közigazgatás működhet melynek célja, hogy minél gyorsabban, és minél hatékonyabban tudja kiszolgálni az ügyfeleket, akár állampolgárokról, akár a gazdasági élet szereplőiről beszélünk.
Pozitív változásként értékelhető, hogy felismerték mindkét oldalon, hogy az egységes közigazgatás fókuszában az ügyfelek állnak, és mindkét fél részéről elsődleges feladat, hogy minél több hasznosítható információval lássák el az ügyfeleket, a saját szervezetük és közigazgatás egésze tekintetében is, ezért elhatározták a felek, hogy sokkal világosabb, érthetőbb információs táblákat helyeznek el a közösen használt irodaépületben, segítve az ügyfelek tájékozódását, továbbá segítve az ügyfeleket a hatáskörök címzettjeinek egyértelmű megismerésében. Az önkormányzati oldal felismerve az információáramlás fontosságát további fejlesztéseket kíván végezni a saját internetes felületén, segítve az ügyfelek eligazodását a rendszerben.
Fejlesztendő területek:
Kormányablak rendszer további fejlesztése
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu