2016. február 4-én az MFSZ zárótanulmányát vitatták meg a résztvevők Öttömösön.
A MANORKA kapacitásépítési programjának keretében a 741 lakosú falu Művelődési házában összegyűlt polgármestereket, önkormányzati képviselőket és helyi érdeklődőket dr. Dobó István polgármester köszöntötte, majd röviden bemutatta a települést. Elmondta, hogy a település területe Szeged városához tartozott, majd a XIX. század végén Magyar Imre birtoka volt. Az Ő leszármazottja a Művelődési Ház névadója, a híres Afrika-kutató Magyar László. Errefelé viszonylag gyengébbek a földek, és a nagyobb földterület megszerzése vonzotta ide 1900 körül az első letelepülőket. A település 1908 óta önálló. Pusztamérges és Ruzsa községgel alakítottak közös hivatalt. Egyik legfőbb megélhetési forrás a mezőgazdaság, ezen belül is a spárgatermesztés. Minden júniusban tartják a Spárgafesztivált. Ezen kívül még fuvarozó vállalkozások vannak, és itt gyártják a virágkötészet alapanyagát, az oázist. Az egyházi fenntartású óvoda (20 gyermek) és általános iskola (50 tanuló) az önkormányzat támogatásával működik. Szociális ellátást térségi szerveződésben biztosítanak jó színvonalon, de a tanyagondnoki szolgálatot önállóan tartják fönn.
Szabó Gellért ismertette a MANORKA Projekt fontosabb ismérveit. Elmondta, hogy a projekt keretében a Faluszövetség által vállalt megyei önkormányzati fórumok sorozatának, és az egész programnak is a végéhez közelednek. Megemlítette a más projektpartnerek által bonyolított projektelemek teljesülését is, így a 100 járásban lezajlott járási tisztviselői-önkormányzati tisztviselői tréningeket, az ÖNET megújításának és az önkormányzati érdekszövetségek egymás közötti együttműködésének reményteli fejleményét, az Információs és Koordinációs Központ megnyitását. Megköszönte a lehetőséget a projektgazda TÖOSZ-nak, külön kiemelve, hogy mindenben a legteljesebb partneri együttmunkálkodás jellemezte az eltelt időszakot.
A TÖOSZ Csongrád megyei tagozatának vezetője Újvári László, Balástya polgármestere elmondta, hogy a MANORKA projekt, és az ehhez hasonló külföldi kapcsolatokat is erősítő együttműködés a hazai települések vezetőinek adhat olyan ismereteket, ami gazdagíthatja a saját feladatellátásuk tárházát. Elismeréssel szólt a Faluszövetség projektben kifejtett tevékenységéről.
Ezt követően került sor a záró tanulmány bemutatására, amit annak egyik szerzője, a Hétfa Kutatóintézet és Elemző Központ munkatársa, Zsár Virág előadásában hallhattunk.
A hallgatóság elismeréssel szólt a vitára bocsátott tervezetről. Írásos észrevételek is érkeztek, amiket a szerzők megkaptak.
Az anyag belső tartalmával kapcsolatban érdemi változtatásra nem igazán érkezett javaslat, az Ajánlások fejezethez viszont a jelenlévők részéről az alábbi fő felvetések hangzottak el.
Öttömös, 2016. február 4. Magyar Faluszövetség
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu