Emlékeztető a Magyar Faluszövetség szervezésében 2014. február 27-én Jakabszállás községben (Bács-Kiskun megye) az Aero Hotelben megtartott önkormányzati fórumon (workshop) elhangzottakról
A résztvevőket Csáki Béla, Fülöpjakab, illetve Szabó Mihály, Jakabszállás polgármestere köszöntötte, majd Szabó Gellért elnök adott rövid ismertetőt a MANORKA Projektről.
Ezt követően a területi közigazgatás átalakításának önkormányzati tapasztalatairól Dr. Kovács Miklósné helyettes államtitkár (KIM) tartott előadást.
Elmondta, hogy a Kormány ezt a tevékenységét a Jó Állam megteremtésének célkitűzését és lépéseit meghatározó Magyary Zoltán Program mentén végzi, amelynek már készül a folytatása. A korábban összegabalyodott állami és önkormányzati funkciók zavart okoztak az ügyintézésben, a közszolgáltatásban, és végső soron ez volt az oka a települési feladatok és azok finanszírozása terén kialakult aránytalanságoknak is. A létrehozott területi közigazgatási egységek és a hozzájuk integrált szakigazgatási szervek között folyamatos a kapcsolat, közös gondolkodás valósul meg az ügyfél érdekében. Hamarosan megkezdik működésüket a Kormányablakokban az integrált ügyfélszolgálatok, ahol 2500 féle ügy elintézése lehetséges majd. Tavaly 350, idén további 450 munkatársat iskoláztak be, akik levelező tagozaton szereztek felsőfokú államigazgatási szakképzettséget. Képzésükbe tartozott un. érzékenyítési kurzus is, továbbá kapcsolatépítés és empátia fejlesztése, valamint konfliktuskezelés.
Az önkormányzatok törvényességi felügyeletének működését néhány számadattal mutatta be. Míg 2012-ben 5700, addig 2013-ban 9400 törvényességi felhívás történt. Bírósági szakaszba jutott 84, illetve 85 ügy, bírság kiszabására 2012-ben 15, 2013-ban 35 alkalommal került sor.
A felszólalók a köztisztviselői illetményalappal, az adatszolgáltatásnál tapasztalható informatikai nehézségekkel, a kistelepülési polgármesterek javadalmazásával, a közös hivatalok működésének nehézségeivel kapcsolatban fogalmazták meg észrevételeiket.
Ezután Tóbiás Ferenc, a Bács-Kiskun megyei Földhivatal vezetője következett az új földforgalmi szabályozás önkormányzatokra háruló feladatairól szóló előadással. A hallgatóság általános elképedéssel fogadta a helyi földbizottságok megalakításával és működésével kapcsolatosan elsősorban a jegyzőkre háruló teendők sorát, de a képviselő-testület döntőbírói szerepe a földbizottság állásfoglalása elleni kifogás elbírálásában is eddig nem ismert kényes helyzeteket vetít előre.
Elmondta, hogy a tekintélyes terjedelmű és igen összetett joganyag megismerése és gyakorlati alkalmazása még további szabályozások sorát válthatja ki.
A felszólalók többek között a földbizottsági állásfoglalás elleni kifogás 15 napon belüli elbírálási kötelezettségét tették szóvá, illetve felmerült a képviselő-testületek működésének biztonsága is, ha egy-egy kényes földügy miatt határozatképtelenség miatt nem lesz döntés.
Végül a két házigazda polgármester említett néhány területet a saját települése jó gyakorlataként. Jakabszálláson a civil szervezetek működésének jelentőségét, a részvételüknek köszönhető közösségi életet emelte ki Szabó Mihály, Csáki Béla pedig a Fülöpjakabon igen elterjedt biogazdálkodás közösségerősítő szerepét hangsúlyozta.
Jakabszállás, 2014. február 27.
Magyar Faluszövetség
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu