Kutatások szerint a klímaváltozás szempontjából hazánk Európa egyik legsérülékenyebb országai közé tartozik. Az éghajlatváltozás mára tudományosan bizonyított és széles körben elfogadott ténnyé vált. Egy felmérés szerint a lakosság több mint 70 %-a érzi úgy, hogy védtelen az éghajlatváltozás hatásaival szemben. A lakosok fele azt gondolja, hogy az önkormányzatnak kell konkrét, védekező intézkedéseket tenni a településen.
A települések vezetői szabadon dönthetnek arról, hogy rendelkeznek-e klímavédelmi stratégiával, azonban egy felelősen gondolkozó önkormányzat nem hagyhatja figyelmen kívül az éghajlatvédelmi szempontokat. Minden döntéshozónak tisztában kell lenni, hogy várhatóan hogyan érinti a települést a klímaváltozás és ezért fel kell készülni ennek lehetséges hatásaira.
Tisztában vagyunk azzal, hogy az éghajlatváltozás új, eddig nem vagy kevésbé ismert kihívások elé állítja a települések vezetőit, új erőforrásokat és erőfeszítéseket igényel tőlük. Érdemes azonban tényként elfogadni és meglátni, hogy a felkészülés, alkalmazkodás révén a település erősebbé, biztonságosabbá és ellenállóbbá válik.
A 2104-2020 közötti uniós források ötödét az éghajlatváltozás elleni küzdelemre kell fordítaniuk a tagállamoknak. A források jelentős az önkormányzatok tudják lehívni, ezáltal fokozottabb szerephez jutnak a klímavédelemmel kapcsolatos döntések és intézkedések során a településeken. Fel kell tehát készülni a települési önkormányzatoknak erre a feladatra is.
A rendelkezésre álló információ azonban még mindig kevés vagy hiányos, a hazai önkormányzatok és döntéshozóik nincsenek kellőképpen informálva a klímaváltozás településüket, vagy akár hétköznapjaikat érintő káros hatásairól.
Ehhez a munkához kívánunk segítséget adni az önkormányzatoknak ezzel a kiadvánnyal, amelyben egyrészt összefoglaltuk a projekt keretében megvalósított képzésünk eredményeit, másrészt bemutatunk egy konkrét helyi adaptációs intézkedési tervet, valamint egy „mini” alkalmazkodási stratégiát is, amelyek a képzésen tanultak alapján készültek.
Végül, de nem utolsó sorban az utolsó fejezetben az alkalmazkodás tekintetében olyan települési szintű megoldásokat, jó gyakorlatokat gyűjtöttünk össze, amelyek egyrészt követendő példák lehetnek más települések számára is, másrészt céljuk, hogy ösztönözzék a településeket klímatudatos magatartásra, szemlélet- és tudatformálásra egyaránt.
Reméljük, hogy kiadványunk hasznosnak bizonyul és örömmel várjuk visszajelzéseiket, további fejlesztési ötleteiket jövőbeni programjainkhoz.
dr. Steiner Erika
TÖOSZ főtitkár-helyettes
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu