MAgyar NORvég KApcsolatok

Önkormányzati kapacitás-építés norvég-magyar együttműködéssel

Önkormányzati szövetségek kapacitásépítése (5-ös munkacsomag)

Összefoglaló a projektindító eseményekről


2013. november 25-27 között projektindító megbeszélés-sorozatra került sor Mátraházán a TÖOSZ által vezetett új projektben, amely a Polgármester Akadémia folytatásaként 2016. április 30-ig szolgálja az önkormányzati szövetségek kapacitásainak építését.


Tove Skarstein, a Norvég Királyi Nagykövetség nagykövete

A nyitórendezvény első napján a projekt operatív vezetését ellátó  döntéshozó Menedzsment Bizottság  ülésezett, melynek során a partnerek,  a projektgazda és a menedzsment szervezet mutatkoztak be egymásnak, illetve sor kerül a munkacsomagok ismertetésére és a folyamatok áttekintésére is. A Menedzsment Bizottság elnöke dr. Zongor Gábor projektvezető, a TÖOSZ főtitkára, helyettese Sabján Katalin projektmenedzser, a TÖOSZ nemzetközi titkára.

Ezt követően az Esélyegyenlőségi Munkacsoport ülésezett, ahol napirenden szerepelt a projektrész megismerése, az SZMSZ elfogadása, illetve a munkacsoport elnökének megválasztása. A munkacsoport vezetője a TÖOSZ polgármesternői Tagozatának elnöke, Zsiros Sándorné Alsózsolca város polgármester asszonya lett, míg elnökhelyettesként Oláhné Surányi Ágnes, a TÖOSZ társelnöke, Velence város polgármestere vesz részt a munkában.

A második napon a norvég és a magyar önkormányzati érdekvédelemről és a hatékonysági hálózatok módszertani ismertetéséről szóló workshoppal folytatódott a program. A résztvevők megismerkedhettek Elita Cakule, a Norvég Önkormányzati Szövetség (KS) nemzetközi iroda vezetője előadásában a norvég önkormányzatok együttműködési módszerével, a jó példák és megoldások hálózatának rendszerével. Dr. Steiner Erika, a TÖOSZ főtitkár helyettese röviden bemutatta a korábbi norvég program kapcsán meghonosított tapasztalatcsere programot és eredményeit, valamint a legjobb önkormányzati gyakorlatok rendszerét. Dr. Dancsó József, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége (KÖOÉSZ) elnöke, Orosháza város polgármestere a magyar idősgondozás ügyében fogalmazta meg a legfontosabb kérdéseket, amelyekre szeretne választ adni az önkormányzatok együttműködésén alapuló tapasztalatcsere program. Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség (MFSZ) elnöke, Szentkirály község polgármestere a falvak jövőjének problémáit vette fel az új önkormányzati törvény és finanszírozási rendszer összefüggésében.

Az ünnepélyes megnyitó november 27-én volt, amelyen elsőként Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke, Tab város polgármestere fejezte ki köszönetét a programot lehetővé tevő Norvégia, valamint a programban résztvevő szervezetek iránt. Az érintett szerveződések képviselői közül köszöntőt mondtak: Tove Skarstein, a Norvég Királyi Nagykövetség nagykövete, Elita Cakule, a Norvég Önkormányzati Szövetség nemzetközi iroda vezetője, Farkasné dr. Gasparics Emese, a BM helyettes államtitkára, dr. Zöld-Nagy Viktória, a KIM helyettes államtitkára, dr. Garai Péter, az EMMI helyettes államtitkára, Boros Péterné MKKSZ főtitkára, Balázs Ákos a Szövetség az Életen át Tartó Tanulásért elnöke helyett Várkonyi Zoltán szakértő, valamint a résztvevő önkormányzati szövetségek elnökei: Szabó Gellért MFSZ elnök, dr. Dancsó József KÖOÉSZ elnök. Valamennyi partner kifejezte elkötelezettségét a projekt céljainak megvalósítása érdekében.

Az ünnepélyes megnyitó keretében Németh Mónika, az NFÜ divízióvezetője tájékoztatta a jelenlévő önkormányzati vezetőket a norvég alap működési rendjéről, valamint a futó és a közeljövőben az önkormányzatok számára is megnyíló pályázati lehetőségekről.

A három nap szoros időbeosztással számos eredményt hozott a 10 projektpartner együttműködésében. A legfontosabb, hogy megszülettek a partnerségi megállapodások, amelyek a résztvevők által aláírásra is kerültek.

A TÖOSZ, mint projektgazda vezetése mellett a következő partnerek vesznek részt a három éves munkában:

  • Norvég Helyi és Regionális Önkormányzatok Szövetsége (KS)
  • Életen át tartó tanulásért Ügynökség Norvégiában – VOX
  • Belügyminisztérium (BM)
  • Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI)
  • Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM)
  • Magyar Faluszövetség (MFSZ)
  • Kisvárosok Országos Érdekszövetsége (KÖOÉSZ)
  • Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ)
  • Szövetség az Életen át tartó Tanulásért (SZETT, angol rövidítéssel: ALLL)

November 27-én ülésezett a projekt Értékelő Csoportja, melynek során elfogadták a testület szervezeti és működési szabályzatát, valamint ismertetést kaptak a projekt elemeiről. Az Értékelő Csoport elnöke Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke, helyettese dr. Dietz Ferenc, a TÖOSZ társelnöke, Szentendre város polgármestere, társelnökei: Dr. Dancsó József, a KÖOÉSZ elnöke és Szabó Gellért, az MFSZ elnöke.

A projekt céljai:

  • a helyi demokrácia fejlesztése az önkormányzati szövetségek norvég-magyar tapasztalatcseréje és szakmai együttműködése által;
  • a nők szerepvállalásának erősítése a közéletben, a munka és magánélet egyensúlyának elősegítése;
  • az önkormányzati tulajdonú cégek szerepének erősítése norvég tapasztalatcsere keretében;
  • önkormányzati közszolgáltatások színvonalának fejlesztése tapasztalatcsere programok és legjobb gyakorlatok gyűjtésével és terjesztésével;
  • önkormányzati és járási hivatalok együttműködésének segítése a közigazgatási reform végrehajtása során.

A projektet a Norvég Alap (2009-2014) Kapacitásfejlesztés és intézményközi együttműködés programterület (nevesített projektek részeként) támogatja.

Az önkormányzati szövetségek és rajtuk keresztül az önkormányzatok erősebb érdekérvényesítő képességét támogató projekt egyik fontos kézzelfogható eredménye a saját tulajdonú Önkormányzati Koordinációs és Információs Központ, amely lehetőséget teremt az önkormányzati vezetőknek, hogy egy budapesti ingatlant vehessenek igénybe tárgyalásaikra, képzéseikre.

A másik fontos elvárt eredmény az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa eljárásrendjének megújítása norvég módszerek és példák figyelembe vételével.

A projekt hét munkacsomagra és számos komponensre tagolódik.

1. munkacsomag: Menedzsment Bizottság

2. munkacsomag: Értékelő Csoport

3. munkacsomag: Információ, kommunikáció és fenntarthatóság biztosítása

4. munkacsomag: Nők és férfiak közötti esélyegyenlőség elősegítése

5. munkacsomag: Önkormányzati szövetségek kapacitásépítése

6. munkacsomag:    Járási és önkormányzati hivatalok közötti együttműködés erősítése

7. munkacsomag:    Szegénység elleni küzdelem – képzések önkormányzatoknak a szociális vállalkozásokban rejlő lehetőségekről

A nyitórendezvény a résztvevők véleménye szerint alapvetően sikeres, informatív volt és jó táptalajt adott a bekapcsolódáshoz. A választott hölgy önkormányzati vezetők és képviselők megalakították a munkacsoportjukat, amelynek keretében jó gyakorlatokat gyűjtenek a nők esélyegyenlőségének biztosítására valamint az esélyegyenlőségi tervezés terén; csereprogramot szerveznek a munka és magánélet összeegyeztetésének önkormányzati támogató formáiról, kísérleti hazai megvalósítással.

A KÖOÉSZ és az MFSZ is munkához látott, hiszen az általuk vezetett tevékenységben november 27-én a norvég tapasztalatok és módszertanok kerültek ismertetésre. Ez alapján fogják az idősellátás és a kistelepülések kihívásainak kezelése terén a magyar partnerek kidolgozni saját módszertanukat.

A három nap alatt elhangzott előadások letölthetőek innen:

Elita Cakule (Norvég Önkormányzati Szövetség - KS) prezentációja/1: ITT található

Elita Cakule (Norvég Önkormányzati Szövetség - KS) prezentációja/2: ITT található

Gunnbjorg Navik (Norvég Önkormányzati Szövetség - KS) prezentációja/1: ITT található

Gunnbjorg Navik (Norvég Önkormányzati Szövetség - KS) prezentációja/2: ITT található

Németh Mónika (NFÜ) prezentációja: ITT található

"A TÖOSZ polgármesternői tagozatának 10 éve" című prezentáció: ITT található

Az "Önkormányzati szövetségek kapacitásépítése" című prezentáció: ITT található

Az "Önkormányzati kapacitás-építés norvég-magyar együttműködéssel" c. prezentáció: ITT található

                                                                           

FRISSÍTÉS!


A norvég partnert képviselő Elita Cakule és Gunnbjorg Navik prezentációinak magyar nyelvre fordított változata:

Elita Cakule prezentációja/1 magyarul: ITT található

Elita Cakule prezentációja/2 magyarul: ITT található

Gunnbjorg Navik prezentációja/1 magyarul: ITT található

Gunnbjorg Navik prezentációja/2 magyarul: ITT található

Az eseményen készült fényképek IDE kattintva tekinthetők meg.

Önkormányzati adatbázis »

Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.

TEREMFOGLALÁS: ITT »

Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ

Hírlevél feliratkozás

E-mail cím: 
Név: 

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok

„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013

Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu