Szabó Gellért elnök rövid tájékoztatást adott a Magyar Faluszövetségnek az „Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” című projektben vállalt feladatairól, a Projektben részt vevő partnerekről. Elmondta, hogy a mostani rendezvény a falvak helyzetének megvitatásán keresztül egy hatékonysági hálózat norvég segítséggel történő felépítését célzó kétszer kilenc helyszínes megyei rendezvénysorozat második állomása, melynek a falusi jó gyakorlatok feltárása is célja. Reményét fejezte ki abban a tekintetben, hogy különösen a minisztériumokkal való partneri együttműködés, valamint egy nem uniós ország önkormányzati gyakorlatának megismerése kellő ismeretanyagot biztosít a falusi önkormányzatok méltó szerepének megtalálásához és betöltéséhez, amit a Projekt végén egy összegző kiadványban jelentetnek meg.
Peresztegi Gergely főosztályvezető (Nemzetgazdasági Minisztérium) az Országgyűlés által két nappal korábban megalkotott 2014. évi költségvetési törvényt ismertette, annak is különösen az önkormányzatokat érintő részeit. A mellékelt diasor kiegészítéseként az alábbi fontosabb információk hangzottak el:
Kérdésekre adott válaszok lényege:
- a gyermekétkeztetés esetében a bérfinanszírozás a Ktgvetési törvényben elismert un. számított dolgozói létszám, és nem a ténylegesen betöltött álláshelyek alapul vételével történik.
- Kétségtelen, hogy az önkormányzati hatáskörök átrendezésének eredményeként nem feltétlenül arányos a terhelés az egyes feladatellátási ágak között, ám a 25.000 fős államilag finanszírozott tisztviselői létszámkeret egy deklarált kormánypolitikai célkitűzés.
- Az un. önhibájukon kívül jól gazdálkodó települések jutalmazására szánt 10 milliárdos keret felhasználási szabályai a jövő év elején válnak ismertté.
Egyéb hozzászólások, vélemények:
- a gyermekétkeztetés üzemeltetési támogatásának a térítési díj elvárt összegével való csökkentése esetenként jelentős költségvetési deficitet is okozhat, hiszen több településen a szülők tekintélyes része egyszerűen nem képes megfizetni a kiszámlázott étkezési térítési díjat, amit így az önkormányzatnak kell állnia.
- számos önkormányzat került olyan helyzetbe, hogy a jól kiszámított, felelősen megtervezett és biztonsággal törlesztett hitelügyleteibe avatkozott be az állam a konszolidációval, ami egyfajta megbélyegzést jelent a választók előtt, ráadásul a 10 milliárdos keret sem elérhető számukra. Ezt a mentőakciót az érintettekkel előre egyeztetni kellett volna.
Lőrincz Leó közigazgatási főtanácsadó (Belügyminisztérium) a közfoglalkoztatási programokról tartott előadást. Az Emlékeztetőhöz csatolt diasor adatain kívül még elhangzott:
Szedlár János polgármester saját településük bemutatása során elmondta, hogy egyik legnagyobb gondjuk a munkaképes korúak foglalkoztatása, ezen belül is a kétezer lelkes falu 45 %-át kitevő, és növekvő arányú cigány lakosság tagjainak munkához juttatása. A térségben lévő többi településhez hasonlóan Encsencsen is a közfoglalkoztatás jelenti az egyik legbiztosabb lehetőséget ebben. A településen mintegy 320 FHT-s él, a közfoglalkoztatottak napi átlaglétszáma 150 fő. Saját személyét illetően úgy tudja összegezni: a munkája emiatt lényegesen több, a megbecsültsége kevesebb. Hatékony brigádvezetőkre volna szükség, hogy a közfoglalkoztatottakkal szembeni piaci fegyelmi elvárások teljesíthetők legyenek, ám úgy a munkavezetők megfelelő díjazása, mint a pontos és fegyelmezett munkavégzésre alkalmas munkások hiányoznak ehhez. Az országos viszonylatban 300.000 közfoglalkoztatott a nemzeti gazdaságfejlesztés tervezésénél nem hagyható figyelmen kívül.
Az idén kezdték el a Start mintaprogramon belül a mezőgazdasági tevékenységet, melyben a szomszédos településekkel szoros együttműködés alakult ki a megtermelt termények értékesítése, hasznosítása terén. Sokkal többre volna azonban hivatott ez az együttműködés az önkormányzatnak idei évben bevételt hozó 4 millió forintnál, ha a piaci értékesítést integrátorok segítenék.
Jövőbeni terveik között művelésre alkalmas földterület vásárlása szerepel, illetve a megműveletlen belterületi kertek felmérését tervezik, ahol szintén termelhetnének. Szeretnének egy telephelyet is létesíteni, ahol fűrészüzemet hoznának létre, így kínálva megoldást a téli tüzelő biztosítására. Megkapták a támogatást a szociális tűzifára, és azt szinte el is juttatták már az arra jogosultaknak, ám nem tudni mi lesz Karácsony után, ha elfogy a fa. Az erdészetek kézenfekvő lehetőséget jelentenének a fa gyűjtésére például közfoglalkoztatottak bevonásával, ami minden érintett, vagyis a rászorulók, az önkormányzatok és az erdészetek számára hasznos volna.
Hosszabb távon kellene gondolkodni, hiszen a közfoglalkoztatott státusz csak átmeneti lehet. Programot kellene indítani arra, hogy vállalkozások jöjjenek létre és fejlesszenek állami támogatással, ami a piaci munkaerő-keresletet élénkítené, távlatos lehetőséget adna a közfoglalkoztatás helyett.
Összeállította: Szabó Gellért
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu