2014. február 19-én Budapesten tartotta MaNorKa projekt („Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” című projekt a magyar-norvég kapcsolatok rövidítése) Esélyegyenlőségi Munkacsoportja második ülését.
A munkacsoport folyamatosan jó gyakorlatokat keres minden olyan önkormányzati tevékenységi területen, amely javíthatja a nők és férfiak esélyegyenlőségének ügyét, a nők helyzetének javítását.
Így ezúttal Vass Mária Bojt község polgármestere mutatta be a közfoglalkoztatási programban szerzett tapasztalataikat. Az 546 lélekszámú településen 320 munkaképes korú lakik, akiknek csaknem a fele munkanélküli. A Nagyváradtól 20 km-re, Berettyóújfalu szomszédságában fekvő falu tavaly 122 közfoglalkoztatott alkalmazására nyújtott lehetőséget. Kis lépésekkel, de önállóan és a helyi szegénység minél gyorsabb felszámolásán dolgozik a falu elkötelezett vezetése. Nemrég szociális szövetkezetet alapítottak, ami gyógynövénytermesztéssel fog foglalkozni. Aktív határon átnyúló kapcsolatokat ápolnak, gyermekeket üdültetnek, számos mezőgazdasági tevékenységbe fogtak, tekintve hogy gazdag termőföldekkel rendelkeznek. 40-50 évvel azelőttig a falu neve is Selyembojt volt, ami az ott élő módosabb emberekre utalt. A településről készült videót megtekintheti itt: http://www.manorka.net/hu/videok-kepek/videok/
A jelenlevő polgármester asszonyok gratuláltak és elismeréssel adóztak Vass Mária polgármester tevékenységéhez. A hozzászólások közül a következő álláspontok körvonalazódtak:
A munkacsoport elnöke, Zsiros Sándorné Alsózsolca polgármestere elmondta, hogy a pályázati rendszer túl sok kockázatot rejt magában ahhoz képest, hogy a településeinken élő szegény embereknek az alapvető létfeltételeit biztosíthassák.
Takács Pálné Piroska polgármester asszony Szorgalmatosról elmesélte, hogy ők eddig növénytermesztéssel foglalkoztak, amit viszont olyan szintre fejlesztettek, hogy a közétkeztetés valamennyi növényi alapanyagát ők biztosítják. Ettől az évtől tyúkokkal kezdik meg az állattenyésztést. Kísérleteztek gombatermesztéssel is, amit eztán fognak szélesebb körben alkalmazni. Paradicsomot, paprikát, savanyú káposztát, céklát termelnek, de seprűt is kötnek saját termelésű cirokból. Jelentős megtakarítást eredményez, mióta maguk termelik meg a vetőmagot is.
Pergő Margit Berhida polgármestere összefoglalta, hogy minden település egyedi és mindenütt különböző megoldások volnának az ideálisak a közfoglalkoztatásban is.
Ezt támasztotta alá Tóth Lúcia Kisrécse polgármestere is, aki ugyan 100%-os támogatást élvez a közfoglalkoztatásban, azonban nem rendelkezik a település mezőgazdasági tevékenységre alkalmas területekkel. A közösségépítő és településfejlesztő tevékenységekhez azonban nem elég rugalmas a program, hogy például temetőfalat építhessenek, vagy kazánra pályázhassanak.
Dr. Lénártné Benei Anikó Abasár polgármestere megemlítette a Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok programban már nyertes tevékenységüket, aminek eredményeként saját erőből ipari parkot létesítettek a településen, amely a gazdasági válság viszontagságai között is működik a mai napig.
Zsiros Sándorné, a munkacsoport vezetője, egyben a TÖOSZ Polgármesternői Tagozat elnöke összefoglalásul azt ajánlotta, hogy a közfoglalkoztatás keretében megtermelt termékek értékesítéséhez használják bátran a TÖOSZ hálózatát, hiszen például egy piacon nem lehet az összes saját készítésű seprűt eladni egy idő után, azonban az ország más területein jó lehetőség lenne kedvező árú és jó minőségű önkormányzati beszerzésekhez jutni.
A munkacsoport ezt követően meghallgathatta az „Új úton a nők és férfiak egyenlősége terén” című előadást Kormosné Debrecezni Zsuzsanna főosztályvezető-helyettestől az EMMI képviseletében, valamint „Nő az Esély! Tájékoztató a TÁMOP -5.3.1-B-1-1-11/1 projektrő” Ipacs László projektmenedzsertől az Országos Roma Önkormányzat képviseletében.
A találkozón részt vett Gunnbjorg Navik asszony is a KS – től Norvégiából és örömmel jelentette be, hogy a norvég-magyar választott női képviselők csere-programjához sikerült kiválasztani az 5 norvég résztvevőt. 2014. április végén egy közös munkamegbeszéléssel kezdődik a konkrét munka Magyarországon.
Tekintse meg a rendezvény képeit itt:
Az összes települési önkormányzat adatai egy helyen.
Önkormányzati Információs és Koordinációs Központ
Partnerkeresés önkormányzatoknak
Hírlevél feliratkozás
MANORKA projekt:
MAgyar - NORvég KApcsolatok
„Önkormányzati kapacitásépítés norvég-magyar együttműködéssel” projekt
HU11-0005-HU11-PP1-2013
Projektgazda:
TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE
1071 Budapest, Damjanich u. 44.
1386 Budapest 62. Pf. 908
T: 1-321-24-96, 1-327-24-97
E-mail: toosz@toosz.hu
Honlap: www.toosz.hu